صفحه اصلي > معرفي و تاریخچه مركز > تاریخچه مرکز 
تاریخچه مرکز
 

معرفی

عوامل اجتماعی موثر سلامت(Social Determinants of Health,SDH)نظیر  وضعيت تغذيه، محيط زيست، محيط كار، فقر، سطح سواد، طبقه اجتماعی، مسكن ، آب، جنسيت، بيكاري، فشارهاي رواني، ميزان درآمد، حمايت اجتماعي ، آموزش و... از مهم ترين عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت هستند كهبسیار بیشتر از عواملی مانند عوامل بیولوژيکی باعث ابتلا به بیماري می‌شوند و در سلامت انسان نقش کلیدی دارند که اگر نادیده گرفته شوند رسیدن به اهداف سلامتی و برقراری عدالت در سلامت را غیرممکن می سازند.این عوامل، موجب بیش از ۵۰درصد ناخوشی ها، بیماریها و مرگ ومیر در جهان هستند. بر اساس شواهد موجود، عمده بی عدالتی های سلامتی نیز حاصل آثار و تبعات غیر متقارن این عوامل اجتماعی بر سلامت مردم می باشد.دنیایی که در آن نابرابری های عمیق در سلامت وجود داشته باشد، دنیای انسانی و مطلوبی نیستکه جوامع به دنبال آن باشند. شواهد، حاکی از تأثیر بسیار شگرف تعیین کننده های اجتماعی در ایجاد بیماری ها است و برای دستیابی به جامعه ای عادلانه تر و انسانی تر و کاهش شکاف نابرابری های سلامتی، باید تاثیرمولفه های اجتماعی سلامت را به عنوان اقدامی کلیدی در نظر گرفت. مطالعه و بررسي هر يك از اين عوامل و پي بردن به روابط ساختاري ميان آن ها از اهداف مورد تاكيد و نوين سازمان جهاني بهداشت است. در خلال دهه گذشته اطلاعات علمي مربوط به عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت به طرز چشمگيري پيشرفت كرده است و امروزه شرايط سياسي براي اقدام بيش از گذشته فراهم شده است. اين فرصت بسيار مهم تر از آن است كه با سهل انگاري از دست برود. براي نيل به اين اهداف به مديريتي نياز است كه بر دانش هاي مرتبط احاطه داشته ، در عين حال از نگرش اخلاقي و هشياری سياسي لازم نيز برخوردار باشد.از همين رو است كه كميسيون عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت در سازمان هاي جهاني بهداشت تاسيس شده است . درك علمي در مورد عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت در دهه هاي اخير پيشرفت هاي سريعي داشته است و در بسياري از كشور‌ها اين شواهد علمي به هدف تدوين راهكارهاي سياستگذاري عمومي جديد مورد استفاده واقع شده است. جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه مبارزه با آثار مخرب این عوامل اجتماعی موثر بر سلامت از سال ۱۳۸۵، همزمان با شروع به کار کمیسیون عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در سازمان جهانی بهداشت، اقدام به تاسیس دبیرخانه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است.

 

تاریخچه مرکز

مرکز تحقيقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت(Research Center forSocial Determinants of Health,SDH) در  سال 1390 فعالیت های خود را  با تصویب در مراجع ذیصلاح دانشگاه آغاز نمود و پس از وصول به شرایط لازم ، در سال 1391 تقاضای اخذ موافقت اصولی به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال و  به استناد رای صادره در دویست و بیست و چهارمین جلسه مورخه 23/2/1392 شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی موفق به اخذ موافقت اصولی شد و از این تاریخ فعالیت رسمی مرکز آغاز شد.

 

اهداف مرکز

- شناسایی و استخراج اولویت های پژوهشی جامعه به منظور انجام مداخلات لازم

- انجام پژوهش های علمی به منظور شناخت عوامل اجتماعی مرتبط با بیماری ها

- انجام پژوهش های مداخله ای به منظور وصول به سبک زندگی سالم

- انجام پژوهش های علمی به منظور شناخت باورهای نادرست مرتبط با سلامت

- انجام پژوهش های مداخله ای به منظور تغییر باورهای نادرست مرتبط با سلامت

-کاهش نابرابری های سلامت از طریق بهبود وضعیت آگاهی مردم

- مداخله به منظور کاهش اثر عوامل خطر سلامت مرتبط با شیوه زندگی(نظیر استعمال دخانیات، رفتارهای بد تغذیه ای، فقدان فعالیت فیزیکی و... )

- انتشار مقالات علمی،تالیف کتب در حیطه فعالیت مرکز به منظور افزایش آگاهی جامعه

- تربیت نیروهای پژوهشگر از طریق برگزاری کارگاه ها

-برگزاری سخنرانی های علمی برای افزایش آگاهی جامعه

- برقراری ارتباط با مراکز علمی داخلی و خارجی به منظور افزایش دانش بشری

- راه اندازی مجله علمی متناسب با اهداف مرکز به منظور افزایش آگاهی جامعه

- تلاش در جهت هدفمند نمودن پژوهش

- تلاش در ارتقاء مرکز از نظر کسب موافقت قطعی و بودجه مسقل در سه سال آینده

 

استراتژی مركز

مرکز ماموریت دارد که با همکاری های درون بخشی و بین بخشی از حداکثر ظرفیت خود درتولید علم در زمینه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و نیز در رسیدن به عدالت در سلامت در راستای برنامه های توسعه کشور استفاده نماید. علاوه بر این، جلب مشارکت جامعه و سازمان های غیردولتی ، آموزش جامعه و ارائه الگوهای عملی و کاربردی برای رفتارهای ارتقا دهنده سلامت از دیگر اقدامات مرکز می باشد. ساير ماموريت ها عبارتند از: توسعه ومديريت پژوهشي در زمينه تحقيقات تعيين کننده های اجتماعی عدالت در سلامت، ارتقاء كميت و كيفيت پژوهش در زمينه تعيين کننده های اجتماعی عدالت در سلامت، ترویج تحقیقات در زمینه هاي اولویت دار عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت با رویکرد مشارکتی، جلب مشارکت آگاهانه مردم و توسعه توانمندیها و مهارتهای افراد به منظور اصلاح سبک زندگی و بهبود کیفیت آن وکاهش نابسامانیها و نابرابریهای اجتماعی- اقتصادی با لحاظ اصل سلامت محوری توسعه، مستندات و شواهد كلي از نابرابري در وضعيت سلامت، تبيين و تعيين نابرابري در سلامت جسمي، تبيين و تعيين نابرابري در سلامت رواني، تبيين و تعيين نابرابري در سلامت اجتماعي، تعيين توزيع وضعيت سلامت در گروه هاي اجتماعي، ايجاد نظام ثبت مطالعات SDH، آموزش، درآمد، امنيت، حمايت اجتماعي و سرمايه اجتماعي، نظام سلامت، سبك زندگي، شرايط زندگي.

وابستگی

وابستگی

Affiliation

مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران

Social Determinants of Health Research Center, Semnan University of Medical Sciences, Semnan, Iran

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 617 | بازدید امروز : 10 | کل بازدید : 34883 | بازدیدکنندگان آنلاين : 7 
© 2015 - 2017 مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان